Sales & Marketing

Presales Consultant (branża rolicza, branża IT)

Gliwice, Silesian Voivodeship   |   Full Time

Naszym Klientem jest niemiecka firma tworząca własne produkty i rozwiązania IT, wykorzystywane w branży FMCG. Projekty w firmie są ściśle powiązane i tworzą spójny ekosystem. System składa się z wielu podprojektów: -  systemy wbudowane IoT (Linux/mono),  - aplikacje desktopowe (WPF, Winforms),   - aplikacje webowe (WCF, .Net Core WebAPI, Angular, architektura mikroserwisów).

W związku z dynamicznym rozwojem firmy poszukujemy osoby na stanowisko Presales Consultant.

Twoje obowiązki:

  • Współtworzenie procesu lead generation
  • Nawiązywanie kontaktów mailowych i telefonicznych z wyselekcjonowanymi prospektami
  • Ocena potencjału poszczególnych klientów
  • Wspieranie zespołu sprzedażowego w tworzeniu ofert, kontraktów i wdrażaniu zmian oraz aktywne proponowanie rozwiązań

Czego oczekujemy:

  • Wykształcenia na poziomie min. licencjata - bardzo pożądane wykształcenie w kierunku rolniczym, biologii
  • Minimum 6-miesięczne doświadczenie na podobnym stanowisku
  • Minimum komunikatywna znajomość języka angielskiego
  • Bardzo dobre umiejętności komunikacyjne i organizacyjne
  • Samodzielność w działaniu

Oferujemy:

  • Umowa o pracę lub B2B;
  • Możliwość elastycznych godzin pracy;
  • Opieka medyczna;
  • Zgrany, młody zespół i przyjazna atmosfera;
  • Kameralny, niekorporacyjny klimat;
  • Ciekawe projekty, dynamiczne środowisko;
  • Wysokiej klasy sprzęt i wygodne stanowisko pracy;
  • Dużą autonomię oraz możliwość realizacji własnych pomysłów.

Submit Your Application

You have successfully applied
  • You have errors in applying

The recruitment process is administered by Octopus Partners Sp. z o.o. Sp. K.(“Octopus Group”) with the registered office at Ks. Piotra Skargi 6  Street, 40-091 in Katowice and Bartłomiej Lenartowski Octopus ("Octopus") with the registered office at Farna 9a/7   Street, 41-506 in Chorzów , in their capacity as provider of recruitment services.

I have read and accept Octopus and Octopus Group Privacy Policy. I hereby agree for processing my personal data contained in this questionnaire and other submitted documents in order to conduct and manage the recruitment processes by Octopus and Octopus Group, including the provision of sharing such data to potential employers. I confirm that all data I submit voluntary and declare that I am aware of my right to control the processing of my personal data, including the right to obtain information about my personal data and the recipients of the data, my right to complete and update the data, rectification of personal data, right to request or remove my personal data and right to object to processing and to transfer data to potential employers.

By checking the selection button, you agree to the processing of your personal data included in this form and the attached CV by Octopus for purposes related to your participation in the specific recruitment process you apply for.

By checking the selection button, you agree to the processing of your personal data included in this form and the attached CV by Octopus Group for purposes related to your participation in the specific recruitment process you apply for.

By checking the selection button you agree to the processing of your personal data provided on this form and the attached CV by Octopus, in order to use your data provided in this form and attached CV in future recruitment processes organized by Octopus.

By checking the selection button you agree to the processing of your personal data provided on this form and the attached CV by Octopus, in order to use your data provided in this form and attached CV in future recruitment processes organized by Octopus Group.